Shoes

Setové tance

Boty na setové tance. Využívají se při setových tancích (tedy těch společných a ne sólových).

Vhodné jsou jakékoli polobotky, dámy mohou zvolit lodičky na širším podpatku.


Step dancing / Ceilí

Pro začátek stačí baletní piškoty anebo levné tréninkovky. Vyjdou okolo 400Kč. Pro tuto obuv je podstatná hlavně ohebnost podrážky. Je to důležité kvůli správnému technickému provedení kroků.

Pro tanečníky, kteří ví, že se tanci chtějí opravdu věnovat, jsou tu 3 základní druhy bot na irský tanec. Obouvají se různě v závislosti na stylu tance, který chcete tančit a v závislosti na pohlaví tanečníka. Před nákupem nových bot se poraďte s Vaším učitelem, který má spoustu zkušeností a poskytne vám různé rady a tipy.

Softshoes – měkké boty

Tyto boty jsou různé pro dámy a pro pány.

Dámy obouvají botky, které se nazývají ghillies, pumps anebo softy. Jsou černé, celé z kůže a mají velmi ohebnou podrážku. Velmi se podobají baletní obuvi. Zavazují se na opravdu dlouhé tkaničky, které vedou od prstů křížem krážem přes celý nárt, nad patu, zpět kolem kotníku, kolem klenby a zpátky nahoru. Toto zdánlivě složité zavazování vytváří opravdu krásný vzor, který se obzvlášť vyjímá na bílých ponožkách tzv. poodle socks. Nové ghillies se dají pořídit od 800Kč ze zahraničních obchodů (z vlastní zkušenosti nedoporučuji napodobeniny českých výrobců – nejsou stejné, jako ty z Anglie a Irska, a nejsou o moc levnější). Botky obepínají pevně celé chodidlo, a proto se doporučuje kupovat si je přibližně o jedno číslo menší než je vaše běžná velikost. Je to kvůli tomu, aby při propnutí špičky bota vepředu „neplandala“.

Pánským botám se říká reel shoes anebo „rýlovky“ a jsou podobné botám na standardní či latinskoamerické tance. Jsou černé, celé kožené s podpatkem, podrážka je o trochu pevnější než u dámských softů a zavazují se také na tkaničky. Cena za reel shoes se pohybuje okolo 1200Kč.

Hardshoes – stepky

Pro dámy i pány jsou v tomto případě boty stejné. Vypadají jako pánské reel shoes, ale mají ještě přední ozvučnici a pásek přes nárt, díky kterému má tanečník jistotu, že bota během tance nespadne. Podpatek a přední ozvučnice jsou většinou ze skelného vlákna, plastu anebo dřeva. Stepky jsou výjimečné v tom, že nějakou chvíli trvá než se tzv. rozhýbou, protože nové boty jsou tuhé, nepoddajné a špička se v nich dá propnout pouze s velkým úsilím. Každý tanečník si časem vytvoří svůj vlastní postup na „rozhýbání“ stepek. Základní radou je nošení bot doma během dne. Největší chybou začátečníků je trénování v úplně nových a nerozhýbaných botách, protože si způsobí mnoho otlaků, odřenin a puchýřů. Cena se pohybuje okolo 1800Kč.

Poté, co se naučíte základy v měkkých botách, je čas nazout stepky.

Tréninková obuv

Pro tanečníky, kteří chtějí investovat do svého zdraví, jsou tu tréninkové boty, které se dají využít při tréninku v měkkých botách. Jsou ohebné, ale zároveň poskytují chodidlu oporu a tlumí nárazy. Ceny se pohybují přibližně od 400Kč do 2500Kč. Dají se koupit v obchodech s potřebami pro tanečníky anebo se dají objednat ze zahraničních obchodů, které se specializují na irské tanečníky.

Gelové/silikonové vložky do bot

Oceníte je hlavně při stepu, kdy silikon tlumí nárazy, a tak nožky tolik netrpí. Říká se jim metatarsální podložky a do stepek je nejvhodnější typ, kde je silikon obalen textilem a navléká se podobně jako ponožka. Tyto podložky se dají koupit v dobře vybavených lékárnách, prodejnách s ortopedickými pomůckami a obchodech zaměřených na irské tanečníky. Cena se pohybuje od 200Kč do 600Kč.

S nákupem bot se předem poraďte se svým učitelem, určitě vám dobře poradí.

en_GBEnglish (UK)